Güne ve hayata iyi başlamak için en sevdiklerimiz yanımızda olsun..

Muhteşem Hayvanlar Serisi 3: KöpeklerKöpekler, sokakta, yolda ve evde karşımıza çıkabilen, her an her yerde bulunan muhteşem hayvanlardır. Yekpare bir elbise gibi bezendikleri tüyleri ve tok sesleri onların hemen her ortamda ayrışıp öne çıkmalarını sağlamaktadır.

 

Köpekler, insanoğlunun en kadim dostlarının başında gelmektedir. Onlara atfedilen pek çok farklı görev ile birçok farklı şekilde insanoğluna yardımcı olmuşturlar. Kimi zaman bekçilikle, kimi zaman çobanlıkla tarihte iz bırakan köpekler, değişen zamana ayak uydurarak sahip oldukları konumdan bir şey kaybetmemiş ve insanoğlunun evlerinde kendilerine yer bulmuştur.

Köpekleri böylesine muhteşem kılan özellikleri sadece tüyleri veya havlaması değildir. Onların en has ve en öne çıkan özellikleri elbette ki sahiplerine sundukları sadakati ve besledikleri sevgidir. Bu özelliğiyle her alanda öne çıkan köpekler, sık sık yer aldıkları tablolarda ve şarkılarda dostluğun simgesi olarak betimlenmiştir.

Sahiplerine öylesine büyük bir sadakat ve sevgi besleyen köpekler, insanoğlunu o kadar etkilemiştir ki, bazı dillerde en yakın arkadaşlar, sevgisini ve sadakatini göstermek adına, birbirine köpek diye seslenmektedir.


Köpekler, her kültürde ve her coğrafyada farklı görünümlerle karşımıza çıkan ve her kültürde farklı roller üstlenen canlılardır. Onlara atfedilen bu görevler, onların isimlendirilmesine ve diğer türlerden ayrılmasına da sebep olmuştur.
 
Kimi zaman avcılık rolünü üstlenip, sahiplerinin avlanmasına yardımcı olan köpekler, av köpeği olarak adlandırılmaktadır. Günümüzde bu rol oldukça azalmış ve bu rolü üstlenen köpekler, evcil hayvanlar olup evlerde kendilerine yer bulmuştur.


Bazı köpekler, hiç görevleri olmadığı ve yapısında bulunmadığı halde bazı görevleri yapabilirler. Bunun en büyük örneği, tarihimizde ve kültürümüzde önemli bir yer tutan, Anadolu’nun aslanı olarak da adlandırılan Sivas Kangal köpekleridir. Normal şartlarda bekçi köpeği olan bu muhteşem hayvanlar, sahiplerine duydukları büyük sevgi ve sadakatten dolayı, onların sürülerine çobanlık yapmaktadır. Her hayvan muhteşem olsa da, başka bir coğrafyada olsa asla inanmayacağımız bir gerekçe olarak haber olabilecek bir durumdur. Neyse ki Anadolu’dayız ve tüm muhteşemliklere şahit olabiliyoruz. :)